آخرین اخبار
💢آغاز فرآیند نصب تجهیزات هیدرومکانیکال سد خاییز
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر گفت: نصب تجهیزات هیدرومکانیکال این سد، موجب پیشرفت قابل توجه در فرآیند ساخت آن می‌شود.

علی محمدی افزود: با اتمام مراحل نصب این تجهیزات، یکی از نقاط پرچالش و سخت دیگر در ساخت سد خاییز نیز به اتمام می‌رسد و آهنگ تکمیل این طرح سرعت بیشتری می‌گیرد.

وی گفت: امکان آبگیری این سد در زمستان گذشته وجود داشته و هم اکنون مراحل گام نهایی در حال انجام است و امیدواریم تا پایان بهار، سد خاییز به بهره‌برداری برسد.

محمدی افزود: سد خاییز یکی از طرح‌های اولویت دار توسعه منابع آب استان است و کارگاه این سد با حداکثر توان در حال فعالیت است.

وی گفت: تکمیل و بهره برداری از این سد موجب تامین حقابه‌های بخشی از نخیلات اهرم و جلوگیری از افت سطح ایستابی این دشت خواهد شد.

سد خاییز با حجم مخزن ۱۶ میلیون مترمکعب مکعب، برای تأمین بخشی از حقابه‌های نخیلات شبکه اهرم در حال ساخت است. ساخت این سد سال ۹۷ بر روی رودخانه اهرم در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان آغاز شده است.

ارتفاع این سد ۳۶ متر و طول تاج آن ۶۱۰ متر است. سد خاییز تنگستان از نوعی خاکی با هسته خاک رس است.

شبکه آبیاری اهرم که قرار است سد خاییز به آن آبدهی کند، با قدمتی افزون بر ۱۳۵ سال، بیش از هزار و ۲۰۰ هکتار نخلستان را در برمی‌گیرد.

لینک خبر :  https://daryaaknar.ir/sl/tlcxty
بالا