گلچینی از فرهیختگان عرصه اطلاع رسانی بوده که در توسعه آگاهی عمومی ایفای نقش می نمایند
اخبار فوری
آخرین اخبار
از آستین شعر اثر آدونیس با ترجمه صالح بوعذار به بازار کتاب آمد
به باور آدونیس، هرچه سویه‌ی مستورگی و پنهانگی شعر پررنگ‌تر باشد؛ شعرتر است

کتاب «از آستین شعر» اثر آدونیس برگردان: صالح بوعذار از نشر ثالث به بازار کتاب آمد

 

 

به باور آدونیس، هرچه سویه‌ی مستورگی و پنهانگی شعر پررنگ‌تر باشد؛ شعرتر است و هر چه به آشکارگی بگراید، از شاعرانگی و شعریّت شعر کاسته می‌شود. وی بر این نظر است که اگر در گذشته خوانش شعر در سطح افقی بوده؛ امروزه خوانش عمودی شده است و نیاز به تعمق و تأمل بیشتری دارد و خواننده چون شاعر، غواص دریای معانی است. در زمانه‌ی ما بیش از هر زمانه‌ی دیگری مرگِ مؤلف رخ می‌دهد. غامض و پیچیده بودن شعر آدونیس، جوهری و ذاتی آن است و نه تصنّعی و عارضی و از وجود شاعر و جهان رازورانه‌ی پیرامون وی، همچنین از زیست و تجربه‌ی هنری و نگاه و نگرش او به هستی و پدیده‌ها مایه می‌گیرد. این رمزآمیزی در زبان و تصویر شعری وی، بر اساس اصول و معیارهای رتوریک و بلاغی و هنریِ زیسته‌ی وی اتفاق می‌افتد. این امر در جای جای گزینه‌ی شعری پیش رو (از آستین شعر) مشهود است.

 

در برگردان این مجموعه، علاوه بر اینکه سعی شده است تا شعریّت و برجستگی زبانی اثر حفظ شود؛ کوشیده‌ایم تا ساختارشکنی‌ها، تعلیق معنا، فاصله‌گذاری‌ها و چینش و نظم شعرها نزدیک به الگوی عربی آن باشد و رازآلودگی و ایجاز متن محفوظ بماند. دیگر آنکه از ساده‌سازی و تفسیر شعر در حین ترجمه، _آنچنان که برخی مترجمان انجام می‌دهند-پرهیز کرده‌ایم تا مسیرِ مشارکت پویای مخاطب در کشف و شهود متن همواره گشوده باشد و بخشی از فرآیندِ به خوانش درآوردنِ متن مسکوت و سپیدخوانی‌ها بر عهدة وی قرار گیرد

 

پ‌ن۱: این مجموعه‌شعر، گزینه‌ای از چندین دفتر شعری آدونیس است که سرانجام پس از دو سال، در ۴۵۰ صفحه منتشر شد.

 

پ‌ن۲: در این اثر با وجوه متکثر و زوایای گوناگون و ژرف شعر آدونیس بیش از پیش آشنا خواهید شد.

 

پ‌ن۳: کتاب را می‌توانید از وب‌سایت نشر ثالث تهیه کنید

.

 

شناسه خبر : 12480
تاریخ : 1402/8/28 10:08:34
لینک خبر :  https://daryaaknar.ir/sl/0apHCX
نویسنده خبر :
X

🔶مهدی بیرانوند 
🔹متخلص به روژمان 
🔹نویسنده و روزنامه‌نگار لرستانی 
🔹بعنوان سرپرست نویسندگان و شاعران خانه ناشران ایران (حوزه مشق) و گروه کشف استعداد برتر ایران از سوی دکتر فردین احمدی انتخاب شد.

برچسب ها #کتاب از آستین شعر آدونیس #صالح بوعذار #نشر ثالث #دریاکنار

اخبار مرتبط

نظرات

0
دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد. پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.