گلچینی از فرهیختگان عرصه اطلاع رسانی بوده که در توسعه آگاهی عمومی ایفای نقش می نمایند
اخبار فوری
آخرین اخبار
برای ایران؛
دوره چهارساله رئیس جمهور منتخب از چه زمانی آغاز می‌شود؟
دوره ریاست‌جمهوری در ایران چهار سال است که این دوره پس از برگزاری انتخابات و مشخص شدن رئیس‌جمهور منتخب، با طی مراحل قانونی آغاز می‌شود.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، جمعه هشتم تیرماه برگزار شد. با توجه به اینکه هیچ کدام از چهار نامزد نهایی نتوانست اکثریت مطلق آرای مأخوذه را به دست آورد، انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ به دور دوم کشیده شد و به این ترتیب جمعه ۱۵ تیرماه مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری برای تشکیل دولت چهاردهم برگزار شد و مسعود پزشکیان تحت عنوان نهمین رییس جمهور ایران شناخته شد

اما این سوال وجود دارد که پس از اعلام قطعی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و تایید شورای نگهبان، دوره چهارساله رئیس‌جمهور دولت چهاردهم از چه زمانی رسما و قانونا آغاز می‌شود؟

زمان شروع دوره چهارساله ریاست جمهوری

طبق قانون، دوره ریاست‌جمهوری در ایران چهار سال است که این دوره پس از برگزاری انتخابات و مشخص شدن رئیس‌جمهور منتخب، پس از تنفیذ اعتبارنامه از سوی مقام معظم رهبری آغاز می‌شود.

اعتبارنامه رئیس‌جمهور منتخب از سوی شورای نگهبان تهیه می‌شود و پس از امضای اعضای شورای نگهبان به مقام رهبری تقدیم می‌شود.

طبق قانون یک نسخه از این اعتبارنامه به وزارت کشور ارسال می‌شود و وزارت کشور پس از وصول آن، رئیس‌جمهور منتخب را به رهبر معظم انقلاب جهت تنفیذ حکم، معرفی می‌کند.

در این زمینه ماده ۱ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، مقرر می‌دارد: دوره ریاست‌جمهوری اسلامی ایران ۴ سال است و این دوره از تاریخ تنفیذ اعتبارنامه به وسیله مقام رهبری آغاز می‌شود.

ماده ۲ قانون فوق نیز مقرر داشته است: اعتبارنامه رئیس‌جمهور توسط شورای نگهبان تهیه و به حضور مقام رهبری تقدیم می‌شود.

بر اساس ماده ۸۳ این قانون، وزیر کشور پس از وصول اعتبارنامه از شورای نگهبان، رئیس‌جمهور منتخب را به حضور رهبر یا شورای رهبری معرفی می‌نماید.

شناسه خبر : 15959
تاریخ : 1403/4/16 10:18:34
لینک خبر :  https://daryaaknar.ir/sl/2G5zdd
نویسنده خبر :
X

🔶سهیلا سلطانی
🔹 روزنامه نگار | مدرس
🔹 کارشناسی ارشد مدیریت دولتی  دانشگاه هرمزگان
🔹 لیسانس اقتصاد دانشگاه خلیج فارس
🔹 سردبیر  دریاکنار
🔹 کاندیدای ششمین دوره شورای شهر بوشهر
🔹 عضو صندوق هنر وزارت ارشاد
🔹 عضو هیات موسس انجمن خبرنگاران و روزنامه نگاران استان بوشهر

 
 
برچسب ها #پزشکیان #ریاشت جمهوری #مسعود پزشکیان

نظرات

0
دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد. پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.