آخرین اخبار
مرکز آمار برای اولین بار منتشر کرد؛
بوشهر رتبه اول در تورم مسکن کشور
این روزها بیش از پیش و مطابق با آمارهای مربوطه، شاهد این مهم می باشیم که رویِ دوم آمارو وعده های برخی از مسئولین استان بوشهر، چیزی جز واهی بودن را عیان نمی سازد چرا که مرکز آمار بوشهر را دارنده رتبه اول تورم مسکن کشور در حد فاصل بهار سال ۱۴۰۰ تا بهار سال ۱۴۰۲ با افزایش حداکثر ۳.۵ برابری معرفی نموده است.

مسکن یکی از مهم‌ترین اقلام سبد مصرفی خانوارهاست. به طوری‌که بخش اعظمی از درآمد مردم را صرف خود کرده است. طی سال‌های اخیر، این کالای ضروری و بااهمیت تبدیل به کالایی لوکس و رویایی دست‌نیافتنی برای خانوارها مبدل شده است.
مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود از قیمت مسکن، آماری را از تورم مسکن به تفکیک استان‌های کشور اعلام کرده است. بر اساس این آمار می‌توان تورم مسکن در استان‌ها را از بهار سال ۱۴۰۰ تا بهار سال ۱۴۰۲ محاسبه کرد.

بر اساس این محاسبات تورم مسکن در استان‌های بوشهر و سمنان بیشترین سطح در کل کشور بوده است. به طوری‌که قیمت مسکن در استان بوشهر طی این دو سال ۳.۵ برابر شد.

از سوی دیگر، تورم مسکن در استان‌های خوزستان و خراسان رضوی کمترین میزان در میان استان‌های کشور بود. آمارها حاکی از آن است که طی این مدت قیمت در استان خراسان رضوی ۲ برابر شده است.

در  ادامه این گزارش به بررسی جزئی‌تر این آمار خواهیم پرداخت.

بوشهر در صدر تورم 2 ساله قیمت مسکن

آمارهای استانی مسکن نشان می‌دهد استان بوشهر بیشترین میزان تورم مسکن را از بهار ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۲ تجربه کرد. تورم این استان در مدت دو سال منتهی به بهار سال گذشته، ۲۴۹ درصد بود. به بیان ساده‌تر، می‌توان گفت قیمت مسکن در این استان در بهار سال گذشته ۳.۵ برابر بهار سال ۱۴۰۰ بود. یعنی اگر در بهار سال ۱۴۰۰ قیمت ملکی در این استان ۱ میلیارد تومان بود، در بهار سال ۱۴۰۲ قیمت همان ملک به ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسید.   

در رتبه بعدی استان سمنان قرار گرفته که تورم ۲۴۰ درصدی را در بهار ۱۴۰۲ نسبت بهار ۱۴۰۰ تجربه کرده است.

نکته جالب توجه در این آمار، تورم مسکن در استان تهران است. تورم دو ساله مسکن در این استان معادل ۱۹۵ درصد بود که نسبت به ۵ استان کشور پایین‌تر بود.

از سوی دیگر، مابقی استان‌های کشور تورمی کمتر از تورم مسکن در استان تهران تجربه کرده‌اند. در ادامه این گزارش به بررسی استان‌های با کمترین تورم مسکن از بهار ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۲ می‌پردازیم.

 
شناسه خبر : 15022
تاریخ : 1403/2/6 04:43:11
لینک خبر :  https://daryaaknar.ir/sl/n16zi8
نویسنده خبر :
X

🔶سهیلا سلطانی
🔹 روزنامه نگار | مدرس
🔹 کارشناسی ارشد مدیریت دولتی  دانشگاه هرمزگان
🔹 لیسانس اقتصاد دانشگاه خلیج فارس
🔹 سردبیر  دریاکنار
🔹 کاندیدای ششمین دوره شورای شهر بوشهر
🔹 عضو صندوق هنر وزارت ارشاد
🔹 عضو هیات موسس انجمن خبرنگاران و روزنامه نگاران استان بوشهر

 
 
برچسب ها #آمار #بوشهر #تورم مسکن

نظرات

0
دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد. پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.