آخرین اخبار
معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران مطرح کرد: توسعه صادرات به آفریقا در گرو حل مشکل ضمانت‌نامه‌های صادرکنندگان
معاون ارتقاء کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: یکی از مهمترین مشکلات صادرات خدمات، در حوزه ضمانت‌نامه‌هاست و در صورت حل این موضوع، امکان افزایش بیشتر صادرات خدمات به‌راحتی مهیاست.

«محمدصادق قنادزاده» معاون ارتقاء کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران، در «همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری قاره سیاه» در مشهد اظهار کرد: در حالی که برخی تصور می‌کنند صادرات خدمات تنها شامل خدمات فنی و مهندسی است؛ تاکنون حداقل ۶ نوع خدمت صادراتی شناسایی شده است.

وی افزود: یکی از مهمترین مشکلات صادرات خدمات، در حوزه ضمانت‌نامه‌هاست و در صورت حل این موضوع، امکان افزایش بیشتر صادرات خدمات به راحتی مهیاست؛ چراکه نیازهای کشورها به خدمات زیاد بوده و ایران نیز خدمات بسیار خوبی ارائه می‌دهد. خوشبختانه روابط کارگزاری ما در تعدادی از کشورها شکل گرفته که از آن طریق می‌توانیم به راحتی ضمانت‌نامه‌ها را ارائه کنیم.

معاون ارتقاء کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت با تأکید بر اینکه کم‌کاری گسترده‌ای در تجارت با آفریقا صورت گرفته، تصریح کرد: قاره آفریقا دارای اقتصاد ۱۳۰۰ میلیارد دلاری بوده و سهم ما از آن تنها ۱.۲ میلیارد دلار است. ظرفیت‌های بسیار زیادی در کشورهای آفریقایی‌ها وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن کالاهای بسیار مرغوبی با قیمت کم وارد کشور کرد.

وی ادامه داد: بسیاری از ظرفیت‌های قاره آفریقا را نمی‌شناسیم؛ مشکل دیگر، عدم شناخت روش تجارت با آفریقاست. کشورهای دنیا روش‌های تهاتر را با این قاره انجام می‌دهند؛ در حالی که تجارت ما با این کشورها کاملا یک طرفه است. یعنی راه تجارت با آفریقا را بلد نیستیم و در این شرایط تجارت با آفریقا نمی‌تواند قابل توسعه باشد.

قنادزاده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه موضوع ما در صادرات، عدم بازگشت ارز نیست و این موضوع در بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد، بیان کرد: مشکل اصلی، مابه‌التفاوت ارز نیمایی و آزاد و تثبیت نرخ ارز است. سیاست‌گذاری ارزی کشور توسط بانک مرکزی انجام می‌شود با این حال ما در سازمان توسعه تجارت تلاش می‌کنیم با مذاکره با بانک مرکزی روش‌های بازگشت نرخ ارز را افزایش دهیم و سهل‌گیرانه‌تر کنیم که صادرات برای صادرکنندگان دارای مزیت شود.

وی در ادامه تاکید کرد: با برگزاری رویدادها و مانع‌زدایی‌هایی که انجام شده، جهش در تجارت خارجی کشور به وجود آمده است؛ به گونه‌ای که در بسیاری از کشورها امکان پاسخگویی به تقاضاها را نداریم و نیاز است فعالیت‌های زیرساختی در راستای جوابگویی به نیازهای سایر کشورها انجام دهیم. همچنین، رویدادها و ظرفیت‌های مختلفی برنامه‌ریزی شده که پیشنهاد می‌شود فعالان اقتصادی استان در راستای توسعه تجارت از آن استفاده کنند.

شناسه خبر : 12454
تاریخ : 1402/8/27 08:39:29
لینک خبر :  https://daryaaknar.ir/sl/RmH3Ej
نویسنده خبر :
X

🔶سهیلا سلطانی
🔹 روزنامه نگار | مدرس
🔹 کارشناسی ارشد مدیریت دولتی  دانشگاه هرمزگان
🔹 لیسانس اقتصاد دانشگاه خلیج فارس
🔹 سردبیر  دریاکنار
🔹 کاندیدای ششمین دوره شورای شهر بوشهر
🔹 عضو صندوق هنر وزارت ارشاد
🔹 عضو هیات موسس انجمن خبرنگاران و روزنامه نگاران استان بوشهر

 
 
برچسب ها #سازمان توسعه تجارت ایران #صادرات #آفریقا #نشریه دریاکنار

اخبار مرتبط

نظرات

0
دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد. پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.