گلچینی از فرهیختگان عرصه اطلاع رسانی بوده که در توسعه آگاهی عمومی ایفای نقش می نمایند
اخبار فوری
آخرین اخبار
اندر احوالات درد دل های دانشگاهیون
ناظرین بر عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در خواب به سر می برد
دانشگاه خلیج فارس به عنوان دانشگاه مادر و تنها دانشگاه دولتی استان بوشهر، وظیفه‌ی خطیری در قبال هدایت و نظارت بر سایر دانشگاه‌های استان دارد، با این حال، به نظر می‌رسد جناب آقای دکتر مدرسی، رییس فعلی این دانشگاه، در انجام این وظیفه تعلل می‌کنند و خواب غفلت بر ایشان چیره شده است.

  شکایات متعدد از سوی اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در ماه‌های گذشته رسیده که نشان دهنده عمق ناکارآمدی و سوءمدیریت در این دانشگاه دارد.

  عدم نظارت کافی دکتر مدرسی بر عملکرد دانشگاه‌های زیرمجموعه، به خصوص دانشگاه‌های غیردولتی، زمینه‌ساز بروز مشکلات عدیده‌ای شده است، این مشکلات که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود، نه تنها کیفیت آموزش عالی در استان بوشهر را به شدت تحت الشعاع قرار داده، بلکه باعث تضییع حقوق اساتید، کارکنان و دانشجویان نیز شده است

  *عدم تشکیل منظم کلاس‌های درسی:* بنا بر گزارشات، در برخی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، کلاس‌های نظری به طور منظم برگزار نمی‌شود و این امر موجب سردرگمی و بلاتکلیفی دانشجویان شده است.

 *  کمبود کلاس‌های عملی:* فقدان امکانات و زیرساخت‌های لازم، مانع از برگزاری کلاس‌های عملی در برخی رشته‌ها شده است. این موضوع به خصوص برای دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی که نیازمند آموزش عملی مفاهیم درسی هستند، مشکل‌آفرین است.
کمبود امکانات رفاهی و ورزشی: در حالی که دانشگاه‌ها موظف به فراهم‌آوردن امکانات رفاهی و ورزشی مناسب برای دانشجویان و اساتید هستند، متاسفانه در برخی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی شاهد کمبود و یا فقدان کامل این امکانات هستیم.

 *  عدم پرداخت معوقات:* اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در برخی واحدها، با مشکل عدم پرداخت معوقات خود روبرو هستند، این موضوع که ناشی از سوءمدیریت و یا مشکلات مالی دانشگاه است، به معیشت این افراد لطمه زده و انگیزه آنها را برای فعالیت کاسته است.

  *عدم پرداخت حق التدریس اساتید:* متاسفانه در دو سال گذشته، حق التدریس بسیاری از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای مختلف استان بوشهر پرداخت نشده است. این بی‌توجهی به حقوق اساتید، جای تاسف دارد و نشان از بی‌نظمی و آشفتگی در سیستم اداری دانشگاه دارد.

 * استفاده از سرپرستان و معاونین با مدارک غیرمتخصص:* در برخی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، از افراد با مدرک فوق لیسانس برای تصدی پست‌های مدیریتی مانند سرپرستی واحد و معاونت استفاده می‌شود. این موضوع در حالی اتفاق می‌افتد که طبق قوانین و مقررات، تصدی این پست‌ها نیازمند داشتن مدرک دکتری تخصصی است.

  *عدم نظارت بر برگزاری امتحانات:* برگزاری نامناسب امتحانات و عدم نظارت کافی بر این فرآیند، یکی دیگر از مشکلات رایج در دانشگاه آزاد اسلامی است، این موضوع باعث ایجاد شائبه تقلب و بی‌نظمی در برگزاری امتحانات شده و به حقوق دانشجویان خدشه وارد می‌کند.

  *واگذاری فضا و زمین‌های دانشگاه:* واگذاری بدون برنامه و غیرقانونی فضا و زمین‌های دانشگاه به افراد و یا سازمان‌های غیرمرتبط، یکی دیگر از تخلفاتی است که در برخی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی رخ داده است. 

  این موضوع که در راستای تامین منافع شخصی برخی افراد انجام می‌شود

  با توجه به موارد ذکر شده، به نظر می‌رسد که جناب آقای دکتر مدرسی به جای تمرکز بر حاشیه‌سازی و ایجاد تنش برای اساتید دانشگاه خلیج فارس، باید هر چه سریع‌تر به مشکلات انباشته شده در دانشگاه‌های زیرمجموعه خود رسیدگی کنند، ایشان به عنوان رییس دانشگاه مادر استان، وظیفه‌ای اخلاقی و قانونی در قبال رفع این مشکلات و ارتقای کیفیت آموزش عالی در استان بوشهر دارند.

  امید است که با درایت و تدبیر مسئولین استان، شاهد ساماندهی اوضاع دانشگاه‌های استان و احقاق حقوق اساتید، کارکنان و دانشجویان باشیم.
 

شناسه خبر : 15692
تاریخ : 1403/3/19 05:14:06
لینک خبر :  https://daryaaknar.ir/sl/IcJYTN
نویسنده خبر :
X

🔶سهیلا سلطانی
🔹 روزنامه نگار | مدرس
🔹 کارشناسی ارشد مدیریت دولتی  دانشگاه هرمزگان
🔹 لیسانس اقتصاد دانشگاه خلیج فارس
🔹 سردبیر  دریاکنار
🔹 کاندیدای ششمین دوره شورای شهر بوشهر
🔹 عضو صندوق هنر وزارت ارشاد
🔹 عضو هیات موسس انجمن خبرنگاران و روزنامه نگاران استان بوشهر

 
 
برچسب ها #دانشگاه آزاد #دانشگاه خلیج فارس #استان بوشهر

نظرات

1
دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد. پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
  • بی نام
    6 روز قبل

    با سلام.متن خبری شما اساسا با ایراداتی جدی مواجه است که ناشی از عدم اطلاع جنابعالی به سیستم اموزشی دانشگاه های مختلف هستید.دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه مستقل بوده که تحت نظارت هیچکدام از دانشگا های استان نیست.بهتر بود قبل از درج خبر خوب مطالعه و تحقیق می کردید .آقای دکتر مدرسی رئیس دانشگاه مادر استان هست،درست،اما متولی امور آموزش در تمام سطوح استان نیست.بخشی از وظیفه ایشان نظارت آموزشی بر مراکز آموزش عالی مثل خرد،لیان و رهجویان دانش است و این موضوع شامل دانشگاه آزاد اسلامی نیست. البته بخشی از ایرادات شما به دانشگاه آزاد اسلامی درست است که متاسفانه ایراداتی زیرساختی است که از گذشتگان بجا مانده چراکه کل امکانات را در عالیشهر دیده اند و فکری به حال بوشهر نکرده اند که ان شاالله در آینده ای نزدیک این معضل برطرف خواهد شد.