آخرین اخبار
پشت پرده انتشار ایران‌چک ۲۰۰ هزار تومانی با امضای طهماسب مظاهری!
بانک مرکزی اخیرا تصمیم گرفته ایران‌چک‌های ۲۰۰ هزار تومانی را منتشر کند اما چرا این ایرانچک‌ها امضای طهماسب مظاهری که ۱۵ سال پیش رئیس‌مل بانک مرکزی بوده را دارد؟

بانک مرکزی به‌تازگی ایران‌چک‌های ۲۰۰هزارتومانی با طرح سد کارون را منتشر کرده است.

ایران‌چک ۲۰۰ هزارتومانی که تاریخ انتشار آن ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ است با طرح سد کارون و رنگ آبی وارد بازار شد، ابعاد این ایران‌چک‌ها ۱۶۰x۷۵mm است.

همچنین همزمان با این ۲۰۰ هزار تومانی ایران‌چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی با طرح تخت جمشید هم وارد بازار شد اما این اسکناس‌ های ۲۰۰ و ۱۰۰ هزار تومانی که جدیدا به بازار آمده‌اند امضای طهماسب مظاهری را دارد! 

مظاهری سال ۸۶ رئیس بانک مرکزی بود. به عبارت ساده‌تر این اسکناس‌ها سال ۸۶ چاپ شده‌اند و الان بعد از ۱۵ سال روانه بازار شدند؛ اما چرا؟

جوهر کم آمد، ایران‌چک مغضوب منتشر شد

طرح ایران‌چک‌های ۲۰۰ و ۱۰۰ هزار تومانی بعد از چاپ در ۱۵ سال پیش مغضوب تاییدکنندگان قدیمی قرار می‌گیرد و از انتشار آن جلوگیری می‌شود. بعد از طهماسب مظاهری، سایر روسای‌کل بانک مرکزی مول محمود بهمنی، ولی‌الله سیف، عبدالناصر همتی و علی صالح‌آبادی نیز از انتشار این ایران‌چک‌ها جلوگیری کردند اما فرزین و سایر تاییدکنندگان نهایی تصمیم گرفتند ایران‌چک‌هایی که ۲۵ سال خاک خوردند در آستانه نوروز ۱۴۰۲ منتشر شود. 

البته شنیده‌های تایید نشده نیز خبر از مشکل تامین کاغذ و مرکب مخصوص چاپ اسکناس در کشور می‌دهد. هرساله بانک مرکزی برای جایگزینی اسکناس‌های کهنه تعداد زیادی اسکناس نو چاپ می‌کند و طبق اخباری که کسب کردیم گویا بانک مرکزی برای چاپ پول به مشکل تامین کاغذ مخصوص و مرکب خورده و به همین علت بانک مرکزی تصمیم گرفت چک‌پول‌های یکصد و دویست هزار تومانی ۱۵ سال پیش را روانه‌ی بازار کند؛ چک‌پول‌هایی که به دلیل ردشدن طرح روی آن پس از چاپ انبوه، قرار نبود توزیع شوند.

شناسه خبر : 6306
تاریخ : 1401/12/27 09:39:16
لینک خبر :  https://daryaaknar.ir/sl/6PUVVG
نویسنده خبر :
X

🔶 آیدا عالی پور
🔹 روزنامه نگار
🔹 دانشجوی کارشناسی معماری دانشگاه فنی و حرفه ای استان بوشهر
🔹 کاردانی مشاوره
🔹 مسئول سایت دریاکنار
🔹 جوانترین خبرنگار عضو صندوق هنر وزارت ارشاد در کشور
🔹 عضو انجمن خبرنگاران و روزنامه نگاران استان بوشهر

 

برچسب ها #پشت پرده #ایران‌چک #بانک مرکزی #نشریه دریاکنار

اخبار مرتبط

نظرات

1
دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد. پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
  • ناآشنا
    1 هفته قبل

    این دولت میگوید ما پول چاپ نکردیم خب

بالا