آخرین اخبار
۱۹ بهمن روز نیروی هوایی ارتش؛ افتخاری پایدار و درخشان
پیشتازی در پیوستن به انقلاب و ثبت عکس تاریخی بیعت با امام؛ همچنان افتخار پایدار و درخشان در کارنامه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ۱۹ بهمن، روز به خصوصی است؛ روز پیوستن افسران هوانیروز ارتش شاهنشاهی ایران به خیل عظیم مردم که تحت لوا و رهبری امامشان تیشه برداشته و ریشه شاهنشاهی دو هزار و پانصد ساله را کندند؛ آخرین بارقه‌های امید رژیم شاه افسران نیرو هوایی بود که ان‌ها هم نوزدهم بهمن ۱۳۵۷ آب پاکی را روی دست رژیم شاه ریختند.
مردم بدون هیچ وحشت، شاخه‌های گل نثار افسران و سربازان ارتشی می‌کردند؛ رادیو و تلویزیون خالی از کارمند بود و فقط عده معدودی اخبار انقلاب اسلامی را مخابره می‌کردند که آن‌ها هم در نهایت کف خیابان‌ها را به نشستن در استودیو‌های رادیویی و تلویزیونی ترجیح دادند.
شاید پیوستن نیروی هوایی یکی از شاه کلید‌های پیروزی قاطعانه‌ی انقلاب اسلامی در ایران بود. دیگر فرهنگ شاه و شاهنشاهی هیچ جایگاهی در هیچ جایی از کشور نداشت؛ تنها سه روز پس از این اتفاق مهم در تاریخ کشورمان، انقلاب اسلامی به طور رسمی به پیروزی رسید.
به گفته فرمانده نیروی هوایی ارتش؛ پیوستن کارکنان نیروی هوایی به امام راحل و قرار گرفتن در صفوف مردم باعث شد، موجب شکسته شدن کمر رژیم طاغوت و تسریع روند پیروزی انقلاب اسلامی شد.
امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده می‌گوید: پیوستن به صفوف انقلاب در آن شرایط بسیار دشوار قابل تقدیر است و ایثارگری بالایی را می‌طلبید، کارکنان نیروی هوایی از طاغوت کندند و به امام راحل پیوستند و در صف مردم قرار گرفتند.
پیوستن کارکنان نیروی هوایی به امام راحل و قرار گرفتن در صفوف مردم باعث شد، کمر رژیم طاغوت بشکند و پیروزی انقلاب اسلامی تسریع شود و یادگاری بسیار خوب و افتخار بزرگی را برای نیروی هوایی آفریدند.

در مسیر آرمان‌های رهبر معظم انقلاب

در سالگرد بیعت تاریخی همافران با حضرت امام خمینی (ره) و در روز نیروی هوایی، جمعی از فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امروز ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ با رهبر انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا دیدار می‌کنند.
با توجه به شرایط بیماری کرونا و لزوم اجرای کامل دستورالعمل‌های بهداشتی، این دیدار با حضور تعداد محدودی از فرماندهان و اعضای نیروی هوایی در حسینیه‌ی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

‏‏ارتش، ضامن استقلال کشور‏

امام راحل هم در یکی از دیدار‌های فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی فرمودند: ارتش اسلام در صدر اسلام، با آنکه ارتشی ضعیف بود به حسب ساز و برگ، شاید‏‎ ‎‏هر چند نفر یک شمشیر داشتند، هر چند نفر یک اسب داشتند لکن، چون قوّت ایمان‏‎ ‎‏داشتند، در ظرف کمتر از نیم قرن بر تمام قدرت‌هایی که در آن وقت بود غلبه کردند؛ تمام‏‎ ‎‏قدرت‌ها را خاضع کردند. اگر چنانچه ارتش مُعْظَم ما، که از خود ماست و ما از او هستیم، ‏‎ ‎‏قدرت ایمان خودش را تقویت کند، ان شاءالله تعالی بر همۀ مشکلات و بر همۀ چیزهایی‏‎ ‎‏که برای ما در پیش است، ان شاءالله همۀ مشکلات ما را حل خواهد کرد. ارتش ما پشتوانه‏‎ ‎‏ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال کشور ماست. ارتش ما از ماست و ما از ارتش. ملت‏‎ ‎‏و ارتش از هم جدایی ندارند؛ در زمان طاغوت بود که بین اقشار ملت جدایی انداختند:‏‎ ‎‏ارتش را از مردم جدا کردند و مردم را از ارتش، فرهنگیان را از روحانیین جدا کردند و‏‎ ‎‏روحانیین را از آنها، بازاری‌ها را از احزاب سیاسی جدا کردند و آن‌ها را از آنها؛ برای اینکه‏‎ ‎‏استفاده کنند و از اختلاف ما نتیجه ببرند. ‏
امروز روز هوشیاری است، روز بیداری است. شما با وحدت کلمه بر ابرقدرت‌ها و بر‏‎ ‎‏قدرت شیطانی شاه سابق، بر این قدرت‌ها غلبه کردید و پیروز شدید. این وحدت کلمه را‏‎ ‎‏حفظ کنید. قدرت خودتان را به واسطۀ ایمان حفظ کنید. شما برادر‌های ما هستید و شما‏‎ ‎‏باید ایران را از هر گزندی حفظ کنید؛ و ما باید و ایران باید پشتیبان شما باشند، ملت ایران‏‎ ‎‏باید پشتیبان شما باشد؛ و همۀ ما با هم به پیش ان شاءالله! ‏ صحیفه امام جلد ۶.

رژیم طاغوت از جایی ضربه خورد که انتظار آن را نداشت

مقام معظم رهبری هم می‌فرمایند: رژیم طاغوت از جایی ضربه خورد که انتظار آن را نداشت.
ایشان سال ۱۳۹۸ در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی گفتند: این جلسه سالهاست در مثل امروزی تشکیل می‌شود به یاد یک حادثه فراموش‌نشدنی و اعجاب‌بر‌انگیز. شما جوان‌ها در محیطی بحمدالله پرورش پیدا کرده‌اید که تصوّر آن وضعیّت برایتان خیلی آسان نیست.
این یکی از درس‌های نوزدهم بهمن است؛ این در محاسباتِ امروز ما هم بایستی وجود داشته باشد. باید بدانید که ممکن است دشمن از جایی ضربه بخورد که انتظار ندارد، و شما که بنده خدا و مؤمن بِالله و در راه صراط مستقیم هستید، از جایی برایتان عایدی به وجود بیاید که «رزق لایُحتَسَب» باشد و انتظارش را نداشته باشید. توجّه کنیم همه‌ی حوادث عالم بر اساس محاسبات مادّی و دنیایی نیست؛ این هم جزو محاسبات است که گاهی اوقات خدای متعال یک راه میان‌بُری را به وجود می‌آورد، یک حرکت این‌چنینی را به وجود می‌آورد.
ما از اوّل انقلاب تا حالا کاملاً با نیروی هوایی مأنوس بوده‌ایم، با فرماندهان نیرو، با مسئولین عالی‌رتبه‌ی این نیرو کار کرده‌ایم. امروز بحمدالله نیرو خیلی پیشرفت کرده، گام‌های بلندی برداشته، کار‌های بزرگی انجام داده؛ امروز عناصر بسیار لایق و قابلی در نیروی هوایی جمهوری اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی حضور دارند. بعضی از جوان‌ها را من دیدم که کار‌های بزرگی کرده بودند و بحمدالله نیرو سرشار از توان و استعداد و ظرفیّت برای پیشرفت است؛ از این توان، حدّاکثر استفاده را ان‌شاءالله بکنید و روزبه‌روز ان‌شاءالله قوی‌تر بشوید. بنده هم دعا می‌کنم که خداوند توفیقات شما را روزبه‌روز بیشتر کند.

در مسیر پیشرفت و بالندگی

فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی می‌گوید: تا پایان بهمن ماه از پهپاد غول‌پیکر «کمان ۲۲» که قابلیت حمل ۳۰۰ کیلوگرم تجهیزات جنگی را دارد، رونمایی می‌کنیم.
امیر سرتیپ «عزیز نصیرزاده» با بیان اینکه پهپاد‌های ارتش در خلیج فارس مجهز به بمب‌های ۵۰۰ پوندی هستند، می‌گوید: قبل از انقلاب تجهیزات ما از غرب تامین می‌شد و همه آموزش‌های ما وابسته به غرب بود و همه پشتیبانی قطعات وابسته به بیرون از کشور بود. هر موقع قطع می‌شد، دیگر قطع بود! هر زمانی اراده می‌کردند ندهند، نمی‌دادند.
وی می‌افزاید: بعد از انقلاب همان تجهیزات را داریم و سه نوع هواپیما به تجهیزات قبلی افزوده شده است. هواپیمای نسل خوبی است مثل سوخو ۲۴، میگ ۲۹ و S ۷ که بعد از انقلاب خریداری شده و به جمع ناوگان هوایی پیوسته است.
دو نوع هواپیما هم در داخل ساختیم مانند صاعقه و کوثر! از نظر تجهیزاتی به آن ناوگان ما افزایش یافته است، اما مهم‌ترین بخش آموزش است. ما نیروی انسانی خودمان را به صورت کامل، چه خلبان، چه فنی و سایر رسته‌ها را در داخل آموزش انجام می‌دهیم؛ پشتیبانی ما در داخل انجام می‌شود. همه این‌ها را بخواهیم جمع کنیم نیروی هوایی ما الان بسیار مجهزتر، بهتر، با انگیزه‌تر و آماده‌تر از قبل انقلاب است.
فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی تصریح می‌کند: همه تحرکات منطقه خلیج فارس و دریای عمان را به لحظه رصد می‌کنیم.
هواپیمای بدون سرنشین ابابیل ۳ و کرار، کابوس ناو‌های هواپیمابر آمریکایی است و الان هم در منطقه خلیج فارس و دریای عمان پهپاد‌های ما می‌پرند، پهپاد‌های ارتش در خلیج فارس مجهز به بمب‌های ۵۰۰ پوندی هستند که هواپیمای باسرنشین حمل می‌کند.
پهپاهاد را مجهز به این بمب کردیم و این بمب سر جنگی بسیار زیادی دارد، قدرت تخریب بالایی دارد و همان بمبی است که هواپیمای باسرنشین حمل می‌کند. سوار کردن این بر روی پرنده بدون سرنشین کار بزرگی است.
آمریکایی‌ها از این پیشرفت‌های ما و از این تجهیزات ما مطلع هستند و ما را رصد می‌کنند و از توان و قدرت ما مطلع هستند. دشمن اگر قدرت ما را نمی‌دانست شاید سال‌ها قبل حمله می‌کرد، به هر حال این توان را می‌شناسد و مطلع است.

ستارگان هدایت؛ شهید حسین خلعتبری

از دل چنین همافرانی، بزرگانی پا به عرصه نهادند که در دوران هشت ساله دفاع مقدس جانانه ایستادند و اجازه تجاوز به اهریمنان ندادند.
خلبان شهید جواد فکوری، امیر شهید علی صولتی، امیر سرتیپ شهید فریدون ذوالفقاری، شهید سروان محمد نوژه، کمک خلبان شهید سید عبدالله بشیری موسوی، شهید سرتیپ عباس بابایی و بسیاری دیگر از شهدای نیروی هوایی نشان دادند که این نیرو دین خود را به بهترین شکل ممکن به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ادا کرده است.
این بزرگان با جان فشانی‌های خود یک وجب خاک پاک کشورمان را به دشمن ندادند و برای احقاق حقوق حقه ملت ایران با هیچ دشمنی پای میز مذاکره ننشستند.
شهید خلعتبری هم یکی از خلبانان شجاع نیروی هوایی ارتش بود. یک جمله بسیار معروفی دارد که اگر خاک کشور من به پوتین دشمن بچسبد، حاضر هستم با خون خود آن را بشورم. این نشان دهنده تعهد و ایمان به کشور در این شهید است. شهید خلعتبری تبحر زیادی در زدن کشتی‌ها داشت. با موشک مَوریک کار می‌کرد که اصطلاحا به او حسین مَوریک می‌گفتند. این یک موشک هوا به سطح است. ۷ آذر که کارکنان نیروی دریایی درگیر شدند، ما هم نقش پشتیبان را داشتیم، ناوچه‌های عراق مورد اصابت مَوریک قرار گرفت و از بین رفت. شهید خلعتبری و شهید دوران هر دو در این عملیات نقش موثری داشتند. حسین خلعتبری مثل مولای ایشان امام حسین (ع) سر از بدنش جدا به شهادت رسیدند. تنه و سر در دو جای مختلف افتادند. آری این‌ها ستارگان هدایت هستند و با این‌ها می‌شود راه را پیدا کرد " و بالنجم هم یهتدون".
۱۹ بهمن روز نیروی هوایی ارتش را به همه ملت ایران و همه ارتشیان و همه ارکان نیرو‌های مسلح تبریک می‌گوییم.

 

خلبانان ملوانان

جمشید نجفی از خوانندگان پیشکسوت موسیقی آذربایجان بود که طی دهه‌های اخیر آثار و ترانه‌های ماندگاری را به زبان آذری در دسترس مخاطبان قرار داده است که از آن جمله می‌توان به ترانه ماندگار «خلبانان.. ملوانان» به آهنگسازی بابک رادمنش اشاره کرد. این هنرمند مراغه‌ای طی سال‌های اخیر در شهر تهران ساکن بود. «آخشاملار»، «رنگ شب»، «گلدی بابا»، «نی نیم»، «گجه لر» از جمله آلبوم‌هایی هستند که از این خواننده در دسترس شنوندگان قرار گرفته‌اند.

لینک خبر :  https://daryaaknar.ir/sl/smzmQR
بالا