آخرین اخبار
نخستین ویژه نامه شعری نوروز بنیاد جهانی سبزمنش منتشر شد
بنیاد جهانی سخن گستران سبزمنش طی اقدامِ بی‌پیشینه‌ شماره‌ی ۱۳۴ هفته نامه‌ی سبزمنش را به پیشواز نوروز و فرارسیدن سال ۱۴۰۲ با اشعار شاعران معاصر ۱۵ کشور منتشر کرد

نخستین ویژه نامه شعری نوروز منتشر شد

 

 

بنیاد جهانی سخن گستران سبزمنش طی اقدامِ بی‌پیشینه‌ شماره‌ی ۱۳۴ هفته نامه‌ی سبزمنش را به پیشواز نوروز و فرارسیدن سال ۱۴۰۲ با اشعار شاعران معاصر ۱۵ کشور که حدود ۷۵ قطعه شعر را احتوا می نماید، همراه با یک مقاله پژوهشی پیرامون نوروز، منتشر ساخت.

 

 

دکتر بسم الله شریفی(مؤسس و دبیرکل بنیاد جهانی سبزمنش)گفت:

این نخستین ویژه نامه‌ی شعر نوروز است که به ابتکار هییت رهبری بنیاد جهانی سبزمنش و هفته نامه سبزمنش در کشورهای حوزه نوروز منتشر می‌شود.

مدیر مسوول هفته نامه سبزمنش افزود: جشن عنعنوی نوروز میراث نیاکان ماست و پاسداری از آن به عنوان یک جشن تاریخی و فرهنگی، از مسوولیت های ما محسوب میشود.

آقای دکتر شریفی می افزاید:

جشن نوروز از لحظهٔ اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود. این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده می‌شود، و در تقویم هجری خورشیدی با نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین/ حمل برابر است و در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که تقویم هجری شمسی به کار برده می‌شود، نوروز، روز آغاز سال نو است. اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود.

بنیانگذار بنیاد جهانی سبزمنش از برگزاری چندین مراسم نوروزی از نشانی بنیاد جهانی سبزمنش یادآوری نموده، کشورهای اشتراک کننده در ویژه نامه‌ی نوروز را:

افغانستان، ایران، تاجیکستان، ازبیکستان، آلمان، هالند، کردستان عراق، اتریش، پاکستان، فرانسه، هندوستان، آسترالیا، ترکیه، سویدن، کانادا... خواند.

شناسه خبر : 6311
تاریخ : 1401/12/27 13:47:48
لینک خبر :  https://daryaaknar.ir/sl/ruTlLO
نویسنده خبر :
X

🔶مهدی بیرانوند 
🔹متخلص به روژمان 
🔹نویسنده و روزنامه‌نگار لرستانی 
🔹بعنوان سرپرست نویسندگان و شاعران خانه ناشران ایران (حوزه مشق) و گروه کشف استعداد برتر ایران از سوی دکتر فردین احمدی انتخاب شد.

برچسب ها #بنیاد جهانی سبزمنش #دکتر شریفی #ویژه نامه نوروزی #نوروز ۱۴۰۲ #دریاکنار

نظرات

0
دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد. پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
بالا